Moje obľúbené pištoľové drily

Konečne mám opravený počítač a tak Vám rovno naťukám nový článok. Vonku je už pekné počasie, tak sa môžete prestať vyhovárať a začnete zase trénovať. Aspoň dúfam..

Pri tréningu rád vravievam – bez poriadnych základov pevný dom nepostavíš. Pre to sa teraz zameriam skôr na také základné drily, bez zvládnutia ktorých sa však budete len ťažko posúvať k niečomu „taktickejšiemu“. Veď povedzme si hneď na začiatku – každý chce byť sexy na instagrame. Flanelka, obtiahnuté rifle a timer. Keď však nevieš správne tasiť, zapichnúť a plynulo stláčať spúšť, môžeš mať najdrahšie oblečenie a nepomôže ti to.

Ako prvý si dáme: tasenie zo skrytého nosenia s následným jedným, či viac výstrelmi

Z môjho pohľadu je práve toto najkritickejší moment každého „streleckého súboja“. Keď sa Vám nepodarí dostať zbraň z puzdra, strelecký súboj sa ani konať nebude. A možno Vás obkreslia na chodník. Tento dril môžeme trénovať aj doma na sucho a skúšať pri ňom rôzne polohy postoja/sadu/ľahu. Môžeme k nemu pridávať pohyb, prebíjania, závady. Môžeme ho trénovať obojruč, silnou aj slabou rukou. Je to výborný základ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné. Najprv pekne pomaly, v kľude. A až keď sme si istý, že to zvládame tak pridáme na rýchlosti. A ešte jedna zaujímavá modifikácia – skúste si to pár krát na slepo. So zavretými očami. Po tasení oči otvorte a skontrolujte si polohu zbrane a mieridiel. Zistíte, ako je na tom vaša svalová pamäť.

Ako druhý si dáme: prebíjanie

Pekne nám to nadväzuje na prvý dril. Prebíjanie – nútené/neplánované, či plánované/taktické – môže byť ošemetná situácia. Hlavne, keď nevieme ako na to a sme v strese z posmechu kamarátov na strelnici, alebo keď sa kryjeme pred páchateľom. V každom prípade je to ďalší zo základných drilov, ktoré môžeme taktiež trénovať aj v pohodlí domova bez nábojov. Rôzne polohy pri prebíjaní, „zranenie“ ruky,.. vieme si to ozvláštniť a sťažiť. Dôležité však zo začiatku bude, aby sme si nadrilovali správny postup (zbraň v pracovnom priestore, etc..) a zbytočne sa neponáhľali. Je ľahké naučiť sa nesprávny postup, avšak oveľa ťažšie je sa ho potom pracne preúčať. Jeden tip na záver tohto odseku – prázdny zásobník nepatrí do puzdra. Prázdny zásobník patrí na zem, do odhadzováku.. kto ako práve trénuje. V puzdre máme len zásobníky pripravené na streľbu. To aby ste sa neučili nejaké nesprávne návyky a potom v strese nechcene nahmatáte po prázdno ďalší prázdny.

Ako tretí si dáme niečo svižnejšie: fyzická záťaž s následnou streľbou

Zrýchlený tep, zrýchlený dych, trasenie rúk… Môže to byť stres, môže to byť fyzická záťaž. V oboch prípadoch je treba proste trénovať. Veľmi rád si pridávam rôzne prvky fyzickej záťaže do streľby na strelnici (šprint, kliky, drepy, prenos závažia – zraneného..) a naopak doma počas fyzického cvičenia si pripojím sušenie. Ľudia sú rôzny, u niekoho je ťažšie nasimulovať stres na strelnici a práve fyzická záťaž nám môže poskytnúť niečo podobné. Dobre sa zadýchame a potom ideme riešiť strelecké úlohy. Ak je tá záťaž kvalitná, môže sa počas streľby ľahko dostaviť tunelové videnie a netriafanie terčov, ktoré inač bez problémov zasahujeme. A presne pre to trénujeme. Aby sme to všetko postupne odbúrali a zlepšili sa. Jedno príklad takéhoto cvičenia: zbraň v puzdre, pripravený na streľbu. Na pokyn idem 100m šprintom, 10 drepov a ak mám k dispozícií, prenesiem cez šírku strelnice nejaké závažie, alebo streleckého parťáka. A potom sa začínam venovať terčom. Že je to ťažké? No a? Ťažko na cvičisku.. Začnite s menšou záťažou a postupne pridávajte. Napríklad po záťaži ešte poskladajte rozobratú zbraň, ktorá Vás čaká na stole pri terčoch. Nezabúdať na bezpečnosť a kam počas týchto cvičení mierim. Kto to s obrannou streľbou myslí vážne, musí to brať ako komplex schopností – mentálnych aj fyzických. Toto nie je o mierenke z kabínky.

Ak ste tento článok dočítali až sem, ďakujem za pozornosť. Budem postupne pridávať ďalšie nápady na tréning s krátkou aj dlhou zbraňou. A dúfam, že sa vidíme aj na strelnici, že z Vás neostanú teoretici. Čaute.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *